Domofony

Domofon wielorodzinny

radbit_cyfrowy_domofon_wielorodzinny_1 

Wybór domofonu wielorodzinnego często wzbudza wiele emocji. Nic dziwnego - w końcu nie dość, że wszyscy lokatorzy muszą dojść do porozumienia, to jeszcze domofon musi spełniać pewne wymagania i wykazywać się określoną funkcjonalnością.

Jakie wymagania powinien spełniać domofon wielorodzinny? 

  1. Pierwsza i najważniejsza kwestia to trwałość. Dlaczego? Ano domofon wielorodzinny jest używany setki razy dziennie. Dlatego musi być zrobiony z trwałego materiału. Najlepiej z takiego, który można czyścić. Cyfry na klawiaturze również muszą być umieszczone w sposób trwały, aby nie uległy wytarciu.
  2. Dostępność podzespołów w rozsądnych cenach. Co to oznacza? Jeżeli uszkodzeniu ulegnie jeden element domofonu, na przykład głośnik lub zostanie zdewastowana klawiatura, to musi być możliwość łatwego dokupienia i wymiany tylko tego jednego elementu. Najlepiej bez konieczności wysyłania całego urządzenia do serwisu i pozostawiania klatki otwartej na kilka tygodni.
  3. Koszty utrzymania systemu domofonowego są w dużej mierze zależne od tego, jakie urządzenie zostało zamontowane w klatce. Są domofony, które działają w zasadzie bezawaryjnie przez wiele lat. Każda awaria powoduje wzrost kosztów konserwacji systemu domofonowego. Wiąże się to bezpośrednio z poprzednim punktem - dostępności niedrogich podzespołów. W przeciwnym wypadku lokatorów czeka wymiana całego systemu domofonowego co kilka lat.
  4. Ułatwienia dostępu  - domofon musi być dostosowany do obsługi przez osoby niedowidzące i niewidzące - dobrze, żeby klawiatura domofonu była dobrze podświetlona i wyczuwalna dotykiem, a wszelkie działania przy kasecie, takie jak wciśnięcie klawisza lub otwarcie drzwi sygnalizowane odpowiednim sygnałem dźwiękowym. Domofon musi być też dostosowany do obsługi przez osoby niesłyszące - otworzenie drzwi powinno być sygnalizowane za pomocą specjalnych diód LED.
  5. Bezpieczeństwo - domofony do bloków zazwyczaj posiadają możliwość otworzenia drzwi kodem. Ważne jest, aby oprogramowanie domofonu nie pozwalało na przeszukiwanie kodów przez osoby postronne. Po góra trzech błędnych próbach wpisania kodu klawiatura powinna blokować się na określony czas.
  6. Wygląd. Ostatnia, ale wcale nie mniej ważna sprawa. Lokatorzy coraz bardziej dbają o swoje otoczenie. Warto pamiętać, że domofon jest nie tylko narzędziem komunikacj. Jest również wizytówką domu i osiedla.

Wybór domofonu wielorodzinnego to wybór na lata. Warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty funkcjonowania przy jego wyborze.